ASTROPARKAstropark v areáli hvezdárne budujeme od roku 1992, kedy sa začala výsadba drevín prakticky len z darov a z vlastnej produkcie. Okolie budovy sa postupne zapĺňalo rôznymi druhmi drevín. Na malé arborétum sa postupne menilo aj vďaka nadšeniu a podpory našich návštevníkov. Jeho rozloha ja asi 1 ha a nájdete v ňom okolo 200 druhov rastlín. 

Z tých zaujímaveších stromov  tu nájdete tujovku, borovicu limbu, parvifloru, himalájsku, z jedlí -  srienistú, španielsku, kórejskú aj striebristú, ginko, douglasku i smrek východný. Na jar pozornosť púta 6 druhov vajgélií, javory dlaňovitolisté, judášovec, calycantus, rôzne zemolezy, azalky, rododendrony alebo panašovaný vavrínovec. Nechýbajú ani rôzne borievky, cyprušteky, tuje, kaliny, trojpuky, tavoľníky a dráče, hlohyne i skalníky, ktoré priťahujú vtáctvo aj v zimnom období. V lete je magnetom kaktusovisko, malé jazierko, rodiace citrusy, figy, granátovníky.  Nechýbajú plamienky, ruže, okrasné trávy, samorasty, skaly, ale i liečivé byliny, zvláštne bazy, lipy. Vôňa ihličnanov tu pripomína les... 
To sa nafotit nedá, to treba zažiť. 
Astropark sa využíva relaxačne aj edukatívne. Jeho súčasťou sú rôzne drobné atrakcie.
Môžete zažiť astroškolu v prírode i predvádzanie solárnych modelov. Vďaka grantom boli obnovené modely asteroidov, postavené nové chodníky, lavičky a pre najmenších aj hojdačky na vyplnenie voľného času. 
Pri vstupe do zadnej časti astroparku nájdete na tabuli aj jeho príbeh s ľuďmi, ktorí ho pre vás vytvorili.

Aj názvy kvetov súvisia niekedy s astronómiou. Traduje sa,  že známa hortenzia bola pomenovaná po francúzskej astronómke Hortenzii Lepautovej, ktorá počítala spolu s Jerome Lalandom návrat kométy Halley. Krok za krokom veľmi pracne spočítali poruchy dráhy od Jupitera a Saturna a správne predpovedali jej návrat na jar v roku 1759 a zavŕšili víťazstvo Newtonovej gravitačnej teórie. 
Astropark už prichýlil množstvo individuálnych návštev i organizovaných podujatí, seminárov či pozorovaní členov SZA. Dnes je miestom príjemného posedenia, oddychu v kontakte s prírodou spojeným s možnosťou načerpať vedomosti.


z aleej pred hvezdárňou 5.4.

DHaP 17.3.
V parku nájdete slnečné hodiny, gnomón, modely s pomernými veľkosťami planét, miniraketu alebo kozmonauta, náučný geologický chodník s horninami regionu, zvonkohru, model zemegule, meridián, informačné tabule o svetelnom znečistení, demonštračné modely slnečnej energie, sušičku ovocia,  malú i veľkú slnečnú pec, slnečné fontány, autodráhu, domček . Demonštráciu solárnych zariadení je potrebné dohodnúť vopred.
   Neuveriteľná spomienka na začiatky

 Park sa postupne prostredníctvom  projektov APVV, Orange, VÚC a Naša Sobota   napĺňal   vzdelávacími a zábavnými i oddychovými prvkami. A tak sa z astroparku stala   astroškola.   A vo vlastnej dielni vďaka nápadom a šikovnej realizácii, za ktorou stáli Paľo   Rapavý   a Róbert Kováč, vznikali stále nové zariadenia. Astropark je tak   nielen   miestom pre oddych a vzdelávanie, ale aj pamiatkou na nadšenie, obetavosť   a kreativitu   ľudí, ktorí vám tu chceli spríjemniť pobyt. V astroparku je na tabuli aj celý jeho  príbeh.Pre verejnosť je Astropark prístupný aj samostatne, počas otváracích hodín hvezdárne aj počas školských výletov, je možnosť opekania na UFO ohnisku.