ASTROPARK


Astropark v areáli hvezdárne bol založený v roku 1992, kedy sa začala výsadba drevín prakticky len z darov a z vlastnej produkcie. Okolie hlavnej budovy sa postupne zapĺňalo rôznymi druhmi drevín a dodávalo tak areálu hvezdárne estetickejší vzhľad. Na malé arborétum sa postupne menil aj vďaka nadšeniu a podpory našich návštevníkov. Jeho rozloha ja asi 1 ha a nájdete v ňom okolo 200 druhov, foriem a kultivarov rastlín. Z  tých zaujímaveších stromov  tu nájdete tujovku, borovicu limbu, parvifloru, himalájsku, z jedlí -  srienistú, španielsku, kórejskú aj striebristú, ginko, douglasku i smrek východný. Na jar pozornosť púta 6 druhov vajgélií, javory dlaňovitolisté, judášovec, calycantus, rôzne zemolezy, azalky, rododendrony alebo panašovaný vavrínovec. Nechýbajú ani rôzne borievky, cyprušteky, tuje, kaliny, trojpuky, tavoľníky a dráče, hlohyne i skalníky, ktoré priťahujú vtáctvo aj v zimnom období. V lete je magnetom kaktusovisko, malé jazierko, rodiace citrusy, figy, kivi, granátovníky.  Nechýbajú plamienky, ruže, okrasné trávy, samorasty, skaly, ale i liečivé byliny, zvláštne bazy, lipy. Vôňa ihličnanov tu pripomína les... To sa nafotit nedá, to treba zažiť.

Ak nás navštívite, budete možno prekvapení, že aj názvy kvetov súvisia niekedy s astronómiou. Traduje sa,  že známa hortenzia bola pomenovaná po francúzskej astronómke Hortenzii Lepautovej, ktorá počítala spolu s Jerome Lalandom návrat kométy Halley. Krok za krokom veľmi pracne spočítali poruchy dráhy od Jupitera a Saturna a správne predpovedali jej návrat na jar v roku 1759. Touto svojou trpezlivou prácou zavŕšili víťazstvo Newtonovej gravitačnej teórie.
Astropark už prichýlil množstvo individuálnych návštev i organizovaných podujatí, seminárov či pozorovaní členov SZA. Dnes je miestom príjemného posedenia, oddychu v kontakte s prírodou spojeným s možnosťou načerpať vedomosti.

Astropark v súčasnosti využívame relaxačne aj edukatívne. Jeho súčasťou sú rôzne drobné atrakcie, ktoré do parku začleňujeme. A tak u nás môžete zažiť astroškolu v prírode, kde nájdete modely s pomernými veľkosťami planét, miniraketu alebo kozmonauta, náučný geologický chodník, zvonkohru, model zemegule, meridián, informačné tabule o svetelnom znečistení, demonštračné modely slnečnej energie,  malú i veľkú slnečnú pec a najmenší aj hojdačky na vyplnenie voľného času. Vďaka grantovej pomoci boli obnovené modely asteroidov, postavené nové chodníky, lavičky.


Pre verejnosť je Astropark prístupný aj samostatne, počas otváracích hodín hvezdárne.
   Neuveriteľná spomienka na začiatky

 Park sa postupne prostredníctvom  projektov APVV, Orange, VÚC a Naša Sobota   napĺňal   vzdelávacími a zábavnými i oddychovými prvkami. A tak sa z astroparku stala   astroškola.   A vo vlastnej dielni vďaka nápadom a šikovnej realizácii, za ktorou stáli Paľo   Rapavý   a Róbert Kováč, vznikali stále nové zariadenia. Astropark je tak   nielen   miestom pre oddych a vzdelávanie, ale aj pamiatkou na nadšenie, obetavosť   a kreativitu   ľudí, ktorí vám tu chceli spríjemniť pobyt. V astroparku je na tabuli aj celý jeho  príbeh.