ASTROPARK

 z aleej pred hvezdárňou 5.4.

Astropark v areáli hvezdárne budujeme od roku 1992, kedy sa začala výsadba drevín prakticky len z darov a z vlastnej produkcie. Okolie budovy sa postupne zapĺňalo rôznymi druhmi drevín. Na malé arborétum sa postupne menilo aj vďaka nadšeniu a podpory našich návštevníkov. Jeho rozloha ja asi 1 ha a nájdete v ňom okolo 200 druhov, foriem a kultivarov rastlín. Z  tých zaujímaveších stromov  tu nájdete tujovku, borovicu limbu, parvifloru, himalájsku, z jedlí -  srienistú, španielsku, kórejskú aj striebristú, ginko, douglasku i smrek východný. Na jar pozornosť púta 6 druhov vajgélií, javory dlaňovitolisté, judášovec, calycantus, rôzne zemolezy, azalky, rododendrony alebo panašovaný vavrínovec. Nechýbajú ani rôzne borievky, cyprušteky, tuje, kaliny, trojpuky, tavoľníky a dráče, hlohyne i skalníky, ktoré priťahujú vtáctvo aj v zimnom období. V lete je magnetom kaktusovisko, malé jazierko, rodiace citrusy, figy, granátovníky.  Nechýbajú plamienky, ruže, okrasné trávy, samorasty, skaly, ale i liečivé byliny, zvláštne bazy, lipy. Vôňa ihličnanov tu pripomína les...
To sa nafotit nedá, to treba zažiť.
Astropark v súčasnosti využívame relaxačne aj edukatívne. Jeho súčasťou sú rôzne drobné atrakcie. A tak u nás môžete zažiť astroškolu v prírode. Vďaka grantovej pomoci boli obnovené modely asteroidov, postavené nové chodníky, lavičky a najmenší aj hojdačky na vyplnenie voľného času.
Pri vstupe do zadnej časti astroparku nájdete na tabuli aj jeho príbeh s ľuďmi, ktorí ho pre vás vytvorili.


Aj názvy kvetov súvisia niekedy s astronómiou. Traduje sa,  že známa hortenzia bola pomenovaná po francúzskej astronómke Hortenzii Lepautovej, ktorá počítala spolu s Jerome Lalandom návrat kométy Halley. Krok za krokom veľmi pracne spočítali poruchy dráhy od Jupitera a Saturna a správne predpovedali jej návrat na jar v roku 1759. Touto svojou trpezlivou prácou zavŕšili víťazstvo Newtonovej gravitačnej teórie.
Astropark už prichýlil množstvo individuálnych návštev i organizovaných podujatí, seminárov či pozorovaní členov SZA. Dnes je miestom príjemného posedenia, oddychu v kontakte s prírodou spojeným s možnosťou načerpať vedomosti.


DHaP 17.3.
V parku nájdete slnečné hodiny, gnomón, modely s pomernými veľkosťami planét, miniraketu alebo kozmonauta, náučný geologický chodník s horninami regionu, zvonkohru, model zemegule, meridián, informačné tabule o svetelnom znečistení, demonštračné modely slnečnej energie, sušičku ovocia,  malú i veľkú slnečnú pec, slnečné fontány, autodráhu, domček . Demonštráciu solárnych zariadení je potrebné dohodnúť vopred.
   Neuveriteľná spomienka na začiatky

 Park sa postupne prostredníctvom  projektov APVV, Orange, VÚC a Naša Sobota   napĺňal   vzdelávacími a zábavnými i oddychovými prvkami. A tak sa z astroparku stala   astroškola.   A vo vlastnej dielni vďaka nápadom a šikovnej realizácii, za ktorou stáli Paľo   Rapavý   a Róbert Kováč, vznikali stále nové zariadenia. Astropark je tak   nielen   miestom pre oddych a vzdelávanie, ale aj pamiatkou na nadšenie, obetavosť   a kreativitu   ľudí, ktorí vám tu chceli spríjemniť pobyt. V astroparku je na tabuli aj celý jeho  príbeh.Pre verejnosť je Astropark prístupný aj samostatne, počas otváracích hodín hvezdárne aj počas školských výletov, je možnosť opekania na UFO ohnisku.