ASTROPARK


Astropark v areáli hvezdárne bol založený v roku 1992, kedy sa začala výsadba drevín prakticky len z darov a z vlastnej produkcie. Okolie hlavnej budovy sa postupne zapĺňalo rôznymi druhmi drevín a dodávalo tak areálu hvezdárne estetickejší vzhľad. Na malé arborétum sa postupne menil aj vďaka nadšeniu a podpory našich návštevníkov. Jeho rozloha ja asi 1 ha a nájdete v ňom okolo 200 druhov, foriem a kultivarov rastlín. Z  tých zaujímaveších stromov  tu nájdete tujovku, borovicu limbu, parvifloru, himalájsku, z jedlí -  srienistú, španielsku, kórejskú aj striebristú, ginko, douglasku i smrek východný. Na jar pozornosť púta 6 druhov vajgélií, javory dlaňovitolisté, judášovec, calycantus, rôzne zemolezy, azalky, rododendrony alebo panašovaný vavrínovec. Nechýbajú ani rôzne borievky, cyprušteky, tuje, kaliny, trojpuky, tavoľníky a dráče, hlohyne i skalníky, ktoré priťahujú vtáctvo aj v zimnom období. V lete je magnetom kaktusovisko, malé jazierko, rodiace citrusy, figy, kivi, granátovníky.  Nechýbajú plamienky, ruže, okrasné trávy, samorasty, skaly, ale i liečivé byliny, zvláštne bazy, lipy. Vôňa ihličnanov tu pripomína les... To sa nafotit nedá, to treba zažiť.

Ak nás navštívite, budete možno prekvapení, že aj názvy kvetov súvisia niekedy s astronómiou. Traduje sa,  že známa hortenzia bola pomenovaná po francúzskej astronómke Hortenzii Lepautovej, ktorá počítala spolu s Jerome Lalandom návrat kométy Halley. Krok za krokom veľmi pracne spočítali poruchy dráhy od Jupitera a Saturna a správne predpovedali jej návrat na jar v roku 1759. Touto svojou trpezlivou prácou zavŕšili víťazstvo Newtonovej gravitačnej teórie.
Astropark už prichýlil množstvo individuálnych návštev i organizovaných podujatí, seminárov či pozorovaní členov SZA. Dnes je miestom príjemného posedenia, oddychu v kontakte s prírodou spojeným s možnosťou načerpať vedomosti.

Astropark v súčasnosti využívame relaxačne aj edukatívne. Jeho súčasťou sú rôzne drobné atrakcie, ktoré do parku začleňujeme. A tak u nás môžete zažiť astroškolu v prírode, kde nájdete modely s pomernými veľkosťami planét, miniraketu alebo kozmonauta, náučný geologický chodník, zvonkohru, model zemegule, meridián, informačné tabule o svetelnom znečistení, demonštračné modely slnečnej energie,  malú i veľkú slnečnú pec a najmenší aj hojdačky na vyplnenie voľného času. Vďaka grantovej pomoci boli obnovené modely asteroidov, postavené nové chodníky, lavičky.


Pre verejnosť je Astropark prístupný aj samostatne, počas otváracích hodín hvezdárne.